چاپ        ارسال به دوست

کارشناس سلامت باروری مرکز بهداشت شهرستان بویراحمد:

هشدار؛ استفاده مداوم از مواد سفید کننده موجب ناباروری می شود!


کارشناس سلامت باروری مرکز بهداشت شهرستان بویراحمد به ناباروری و علل های آن اشاره کرد و گفت: استفاده مداوم از مواد سفید کننده لباس و سطوح به دلیل وجود کلر باعث مشکلات هورمونی، ناباروری و کاهش تعداد اسپرم و تضعیف سیستم ایمنی می شود

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علم پزشکی یاسوج؛ فرحناز امیریان، اظهار داشت: به عدم باروری پس از یکسال تماس جنسی منظم و بدون استفاده از روشهای پیشگیری از بارداری ناباروری گفته می شود.

وی افزود: عوامل مختلفی  از جمله سن، سیگار، فشارهای روحی، وزن و بیماریهاوجود دارد که باروری زوجین را تحت تاثیر قرار می دهد

امیریان ادامه داد: با بالا رفت سن، توان باروری و تعداد و کیفیت تخمک در خانم ها کاهش پیدا می کند که احتمال تشکیل سلول تخم با تعداد کروموزوم بیشتر( جنین های غیر طبیعی) بالا می رود.

وی با بیان اینکه تأخیر در فرزندآوری می تواند عوارض بارداری و زایمان را به همرا داشته باشد، افزود: سن 35-18سالگی سن مناسب برای بارداری و سن 20-30سالگی ایده آل ترین سن برای بارداری است.

امیریان تأکید کرد: سیگار کشیدن مردان و زنان(هردو) و یا در معرض دود قرار گرفتن باعث کاهش اسپرم، کاهش حرکت و کیفیت اسپرم، افزایش سقط و همچنین در درمان ناباروری ایجاد اختلال می کند و آن را به تأخیر می اندازد.

وی افزود: استفاده مداوم از مواد سفید کننده لباس و سطوح به دلیل وجود کلر باعث مشکلات هورمونی، ناباروری، کاهش تعداد اسپرم و تضعیف سیستم ایمنی می شود.

امیریان با بیان اینکه وزن بر روی باروری نیز موثر است و کم یا زیاد بودن وزن باعث اختلال و نامنظم شدن تخمک گذاری می شود، ادامه داد: مکمل ها و ویتامین ها مانند ویتامینC  ، E ، روی، اسید فولیک و کلسیم باعث افزایش کیفیت اسپرم می شود.

وی تأکید کرد: استفاده مداوم از مواد سفید کننده لباس و سطوح به دلیل وجود کلر باعث مشکلات هورمونی، ناباروری و کاهش تعداد اسپرم و تضعیف سیستم ایمنی می شود.

امیریان خاطرنشان کرد: زوجین می توانند استرس ناشی از ناباروری خود را با صحبت کردن با دوستان و زوجین نابارور ،مطالعه، قدم زدن، عبادت، کاهش دهند.7-15-142

خبر: مهران قاسمی٠٩:٣٤ - دوشنبه ٢٤ اسفند ١٣٩٤    /    شماره : ١٢١٤٥    /    تعداد نمایش : ٢٣٨٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج