چاپ        ارسال به دوست

یادداشت/ 80 درصد کنترل کرونا تابع خودمراقبتی افراد جامعه است

جانشین معاونت توسعه مدیریت، منابع و مدیر برنامه ریزی، بودجه و پایش عملکرد دانشگاه علوم پزشکی یاسوج طی یادداشتی به آموزش نکات خود مراقبتی در بحران کروناویورس پرداخت.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پشکی یاسوج؛ در متن یادداشت علیرضا شکیبایی آمده است:


متاسفانه ویروس نوپدید covid 19(کرونا ویروس) با سرعت انتشار و قدرت واگیری بالا جامعه را مبتلا و علاوه بر مرگ و میر، مشکلات جسمی، روحی و روانی و همچنین تبعات ناخوشایندی بر اقتصاد جامعه رابه همراه داشته است که باید تلاش شود تا خودمراقبتی و مراقبت از دیگران و توجه جدی به دستوالعمل ها و توصیه های بهداشتی سرلوحه کارجامعه قرار گیرد .

بدانید و اگاه باشید اگر نکات بهداشتی لازم را رعایت نکنیم هر ۱۶ روز تعداد بیماران مبتلا به ویروس کرونا دو برابر خواهد شد.

کنترل ویروس کرونا تنها ۲۰ درصد در بیمارستان ها و ۸۰ درصد آن تابع رفتار ما در خودمراقبتی و مراقبت از دیگران و نیز تلاش گمنامان حوزه سلامت است.
اگر مردم جامعه به دستورالعمل ها و اصول بهداشتی تدوین شده را توجه نکنند و در خانه نمانند این تعداد جمعیت بیمار خارج از ظرفیت درمانی کشور خواهد شد و این در حالی است که بیمارستان های کشور باید بیماران دیگری بجز کرونا را نیز خدمات رسانی نمایند که با این بی توجهی دانشگاه های علوم َپزشکی را با چالش بسیار جدی و بحران مواجه خواهند نمود.

راهکارهای عملی این است که با به عقب انداختن سرعت شیوع سطح توان پاسخگویی بهداشت و درمان کشور را بالا ببریم و به نجات جامعه و خانواده های خود بیندیشیم یرا در خانه ماندن حصر خانگی نیست، اصل زندگیست.

این شرایط دوران هشت سال دفاع مقدس نیست که بعضی ها با بی خیالی دفاع از میهن اسلامی را از وظایف نیروهای نظامی و بسیجیان جان برکف می دانستند، این جا فرد فرد جامعه بایستی یک رزمنده بوده و احساس مسئولیت نمایند و هر کس که نکات بهداشتی طرح مبارزه با این ویروس منحوس را رعایت ننماید یک دشمن و یک تهدید داخلی و یک قاتل خاموش در مبارزه با این ویروس منحوس خواهد بود.

اگر ویروس کرونا را جدی نگیریم و بر ادامه زندگی عادی اصرار بورزیم، فاجعه انسانی عظیمی رخ خواهد داد که در تاریخ از ما نام خواهند برد.

ما نسلی هستیم که با داشتن فرهنگی بالا و آگاهی کامل از بیماری و نحوه مقابله با آن اگر رعایت نکنیم باید علت را در جای دیگری جویا شد.


٠٩:٥١ - چهارشنبه ٦ فروردين ١٣٩٩    /    شماره : ٢٧٢٣١    /    تعداد نمایش : ٣٢٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج