چاپ        ارسال به دوست

اگاهی بخشی فرزندان در کرونا؛ متناسب با سن و درک آنها

 

کارشناس واحد بهداشت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد،گفت: شیوع بیماری کرونا در کشور این فرصت را فراهم کرده است، تا خانواده ها با برنامه ریزی و ایجاد محیطی مطلوب در خانه این چالش را به فرصتی برای ارتقای رشد عاطفی و گسترش مهارت های زندگی، فردی و اجتماعی تبدیل کنند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسو ج، سید حبیب الله تقوی نژاد افزود:امروزه شیوع بیماری کرونا و همراهی هموطنان برای ماندن در منزل باعث شده که اعضای خانواده، زمان زیادی را به گذراندن وقت در کنار هم اختصاص دهند که این امر اگر به صورت صحیح مورد بهره برداری قرار گیرد، موجب توجه بیشتر اعضای خانواده به نیازهای یکدیگر و داشتن رابطه ای عمیق و صمیمی می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه اهمیت شناسایی احساسات و تاثیر بیان آن در ارتقای بهداشت فردی می تواند یکی از ویژگی‌های فرد به‌هنجار به لحاظ بهداشت روان آن است که احساسات خود را بشناسد و بتواند در مورد آنها صحبت کند،بنابراین امروزه با توجه به اینکه بازنشر برخی اخبار، ما با بروز ترس در خصوص شیوع بیماری کرونا مواجه شده ایم بدانیدکه فرزندانمان برای خروج از هر چالشی به مهر، محبت و احترام ما نیاز دارند،

وی توصیه کرد: به هیچ وجه فرزندمان را به خاطر بروز احساساتشان مورد تمسخر قرار ندهیم و از عباراتی همچون:تو دیگه بزرگ شدی، ببین من از چیزی نمی ترسم استفاده نکنیم و ارتباط موثر با کودکان و نوجوانان را منوط به شناخت دقیق زوایای شخصیتی، اطلاعات و آگاهی های آنان باید دانست.

وی گفت: اجازه دهیم فرزندان به بروز احساسات خود بپردازند و شنونده فعال باشیم به‌جای انکار احساسات فرزندان به آنها این اطمینان را بدهیم که در کنارشان حضور داریم.

کارشناس برنامه سلامت روان مرکز بهداشت استان، ادامه داد: با توجه به اطلاع رسانی مکرر توسط رسانه های مختلف از میزان و تعداد بیماران، مرگ و میر مبتلایان و بهبود یافتگان بیماری کرونا، واقعیت را از فرزندان پنهان نکنیم و پاسخ فرزندان را متناسب با سطح درک کودک و نوجوان به ویژه منطبق با باورها و اعتقادات دینی و مذهبی او پاسخگو باشیم.

تقوی نژاد اظهار داشت: ایجاد رابطه‌ای کیفی بین اعضای خانواده در این موقعیت، مهم می باشدو انجام فعالیت های مشارکتی همچون بازی‌های گروهی، تماشای فیلم مورد علاقه و یا آماده کردن غذا و پرداختن به این گونه فعالیت ها باعث ایجاد روابط صمیمانه بین اعضای خانواده و افزایش کسب مهارت های فردی و بین فردی جدید در میان افراد خانواده می شود.

وی گفت: والدین توانمند به این نکته دقت نظر دارند که عدم برقراری ارتباط موثر در این ایام باعث ایجاد محیطی ناخوشایند برای اعضای خانواده می‌شود که در آینده‌ای نه چندان دور باعث تضعیف عملکرد و رفتار آن‌ها در خانه و یا در اجتماع نیز خواهد شد، بنابراین می بایست با مهربانی و عشق؛ پذیرنده اعضای خانواده باشیم؛ به ویژه با نوجوانان منطبق با ویژگیهای رشدی و عاطفی آنها برخورد کنیم.

کارشناس برنامه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، عنوان کرد: خانواده هایی که تلاش دارند تا زندگی شاد و پرنشاطی داشته باشند می‌کوشند اوقات خوشی را در کنار یکدیگر سپری کنند، در این ایام می‌توان با بهره گیری از قصه، بازی و نمایش به فرزندمان برای رشد، ارتقا و بروز احساساتش کمک کنیم.

سید حبیب الله تقوی نژاد، گفت: بدین ترتیب که از او بخواهیم خود را به جای یکی از شخصیت های قصه و نمایشی قرار داده و انتهای داستان را با میل و سلیقه خود تغییر دهد، این فرصت پیش آمده را وقت مغتنمی برای اصلاح و بازنگری برخی رفتارهای اعضای خانوده به ویژه فرزندان باید شمرد.

وی ادامه داد: می‌توان در خصوص افزایش مشارکت و نظم‌آموزی برای فرزندان به صورت غیر مستقیم از آنها خواست تا اتاق شخصی و کتابخانه خود را مرتب کنند، با بهره‌گیری از سرگرمی‌ها و بازی‌های جمعی و مشارکتی همچون دوز، نقطه بازی، اسم و فامیل، جمله سازی و مشاعره را در افزایش سطح نشاط و جلوگیری از افسردگی بین اعضای خانواده مهم و ضروری است.

وی یادآور شد: انجام حرکات ورزشی برای تخلیه هیجانی متناسب با محیط منزل، استفاده از بازی‌های فکری همچون معما، پازل، روبیک، شطرنج، منچ و جدول سودوکو باعث ارتقای سطح بهداشت روانی در بین افراد خانواده می شود.

تقوی نژاد در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به موارد ارائه شده می‌توان بیماری کرونا و یا هر تهدید دیگر اجتماعی و فردی را با در کنار هم بودن به فرصتی مناسب برای توانمندتر شدن همچنین گسترش مهارت‌های زندگی، فردی و اجتماعی منطبق با شرایط موجود تبدیل کرد.

ارسال خبر/ سید حسین رازیان

 


٢١:٣٤ - چهارشنبه ٦ فروردين ١٣٩٩    /    شماره : ٢٧٢٣٩    /    تعداد نمایش : ٥٦٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج