چاپ        ارسال به دوست

توصیه‌هایی معاون فنی مرکز بهداشت استان برای انجام خرید هنگام شیوع کرونا

 

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد، گفت:  ترجیحا از فروشگاه‌هایی خرید کنیم که امکان ارسال داشته باشند. خرید‌ها را اینترنتی انجام دهید، و هنگام بیرون رفتن تا حد امکان از همراه بردن وسایل غیر ضروری مانند کیف، ساعت و... از منزل خودداری کنید.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، مهندس محمد رضا قلعه گلاب، افزود: در صورت نیاز به مراجعه حضوری، حداقل یک الی دو متر با دیگران فاصله داشته باشید، سعی کنید برای چند روز خرید کنید تا کمتر نیاز به خروج از خانه داشته باشید. البته توجه کنید که نیازی به انبار کردن و خرید بیش از حد وجود ندارد.

وی تصریح کرد:  اگر همسایه شما بیمار یا سالمند است و نزدیکانشان امکان رسیدگی به آنها را ندارند، شما می توانید به همسایه تان پیشنهاد کنید که در هنگام خرید، لوازم مورد نیاز آنها را برایشان بخرید.

وی عنوان کرد: در مجتمع‌های ساختمانی یک نفر می‌تواند مسئولیت خرید را بر عهده بگیرد و خرید‌های غیر ضروری را تا عادی شدن شرایط به تاخیر بیاندازید، و با برنامه قبلی و لیست خرید ضروری به بازار برویم.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، گفت: هنگام خرید بهتر است از ماسک استفاده کنید البته ماسک اساسا برای افرادی که بیمار هستند و سرفه می کنند، توصیه شده است و افراد سالم در صورتی که فاصله اجتماعی را رعایت کنند و  قاعدتا نیازی به ماسک ندارند اما در نهایت باید به روش صحیح ماسک را از صورت خود درآورید و در سطل آشغال بیاندازید و توجه داشته باشید که دست شما هنگام درآوردن ماسک نباید با سطح خارجی آن تماس داشته باشد.

وی ابراز داشت:  از دستکش یک بار مصرف استفاده کنید. دستکش یک بار مصرف را پس از پایان خرید به شیوه ای که دست شما به سطح خارجی دستکش کشیده نشود از دست در آورید و در سطل آشغال بیاندازید، در این حالت نیز توصیه می شود باز هنگام رسیدن به خانه، دستهایتان را با آب و صابون بشویید.

معاون فنی مرکز بهداشت استان، گفت:  توصیه می شود که در هنگام خرید از کارت بانکی استفاده کنید تا اسکناس‌هایی که ممکن است با دست افراد زیادی تماس داشته و ممکن است حاوی ویروس باشد، به دست شما منتقل نشود.

مهندس قلعه گلاب، یادآور شد: دستگاه‌های کارت خوان هم ممکن است آلوده به ویروس باشد بنابراین بعد از وارد کردن رمز خود و بیرون کشیدن کارت بانکی باید مراقب باشید که دستتان را به صورتتان نزنید، و پس از بازگشت به خانه کارت بانکی در جای خاصی قرار دهید که دست کسی با آن تماس نداشته باشد، همچنین آن را ضدعفونی کنید. دستهایتان نیز به روش صحیح با اب و صابون بشویید.

وی توصیه کرد: ترجیحا از دستمال کاغذی برای استفاده از دکمه های کارتخوان استفاده کنید و آنرا در سطل زباله بیاندازید.

وی در پایان خاطر نشان کرد: پس از خرید به خانه بروید تا مرحله بعدی عفونت زدایی را برای حصول اطمینان از آلوده نبودن وسایل خریداری شده به ویروس کرونا، انجام دهید.

 

 


١٣:٠٧ - يکشنبه ١٠ فروردين ١٣٩٩    /    شماره : ٢٧٢٩٤    /    تعداد نمایش : ٤٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج