چاپ        ارسال به دوست

آسیب های جدی مصرف کننده گان دخانیات چیست؟/ مهندس صالح پارسا فر، نتیجه مصرف دخانیات و خطر کرونا

کارشناس واحد سلامت و محیط کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد، گفت: به طور کلی ریه ها در مصرف کنندگان دخانیات اعم از سیگار، قلیان و نظایر آن، آسیب می بیند و نمی تواند عملکرد کامل و مناسب خود را انجام دهد.

  به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، مهندس صالح پارسا فر افزود: همین علت زمینه ای را فراهم می کند که این افراد از نظر ابتلا به عفونت های دستگاه تنفسی در معرض خطر بالاتری قرار دارند. به عنوان مثال، ریه های سالم به میزان طبیعی مخاط تولید می کنند.

وی تصریح کرد: ریه های مصرف کنندگان دخانیات، مخاط بیشتری تولید کرده، ضخامت بیشتری داشته و دشوارتر از ریه های طبیعی تمیز می شوند. 

مهندس پارسا فر، ادامه داد: به گونه ای که این مخاط موجب انسداد ریه ها شده و سیستم تنفس فرد را مستعد آلوده شدن می کند. 

وی با بیان اینکه مصرف دخانیات بر سیستم ایمنی نیز موثر است و مبارزه بدن با عفونت را دشوارتر می کند، گفت: بر اساس مطالعه انجام شده بر مبتلایان به ویروس کرونا در چین نشان داده است که سابقه‌ی مصرف سیگار با پیشرفت بیماری کرونا در ارتباط است.

 کارشناس بهداشت مرکز بهداشت استان و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم یادآور شد:  پژوهشگران معتقدند، افرادی که سابقه مصرف دخانیات داشتند (و حتی افرادی که سیگاری نبودند اما با دود سیگار در تماس بوده‌اند)، هنگام ابتلا به کرونا، علائم بسیار شدیدتر و کشنده تری داشته اند، چرا که دود ناشی از دخانیات مانع از رسیدن اکسیژن به ریه ها می شود.

 وی در پایان خاطر نشان کرد:  بر اساس ادعای مرکز کنترل بیماری های امریکا به دلیل شباهت های بیماری کووید 19 با بیماری سارس و بیماری مرس و با استناد به مطالعات انجام شده می توان ادعا کرد، که دخانیات نقش مهمی در تشدید عوارض این بیماری دارد.


٠٢:٢٤ - پنج شنبه ٨ خرداد ١٣٩٩    /    شماره : ٢٨٠١٢    /    تعداد نمایش : ٦٤٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج