چاپ        ارسال به دوست

اخبار سلامت؛ چرا باید از بیماری کووید 19 ترسید؟ /آشنایی با علائم ناتوان کننده بیماری

پزشک و متخصص آموزش سلامت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: تاکنون بیش از ۲۱۶ کشور با بیماری کووید 19 دست و پنجه نرم می کنند و در حال حاضر با حضور با گذشت حدود شش ماه از شروع این بیماری متاسفانه بیش از ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر مبتلا و بیش از نیم میلیون نفر در دنیا جان خود را از دست داده اند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج؛ دکتر محسن شمس افزود: متاسفانه بیماری کووید ۱۹ با توجه به قدرت واگیر بسیار بالایی که دارد در کمین تمامی افراد در هر جوامعی بوده و همین سبب می‌شود تا اهمیت پیشگیری از آن نمود بیشتری پیدا کند.

وی اذعان داشت: با توجه به تعداد بالای مبتلایان به این بیماری و تعداد مرگ و میر قابل توجه که در کشور ما نیز توسط سیاست‌گذاران حوزه سلامت به صورت روزانه اعلام می گردد، این بیماری بر خلاف بیماری‌های دیگر که در گذشت با آن ها روبه رو بودیم، خطرات جدی تری را ایجاد می کند.

وی عنوان کرد: طی روزهای گذشته موج دوم بیماری را شاهد بودیم و باید تمرکز همه افراد بر روی این باشد که تا حد امکان وارد مراکز پر تجمع و پراکنده که بقیه ممکن است ناقل یا بیمار بی علامت باشند خودمان را قرار ندهیم.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ابراز داشت: اگر مجبور به حضور در اماکن پرتردد شدیم حتماً باید از ماسک استفاده کنیم، مهم نیست که این ماسک از چه نوعی باشد ولی مهم این است که حتماً از آن استفاده نماییم زیرا ماسک از ابتلای ما پیشگیری کرده و اینکه اگر ما عامل انتقال بیماری به دیگران باشیم، مانعی در برابر این اتفاق خواهد بود.

دکتر شمس خاطرنشان کرد: سومین مسئله ای که هنوز سازمان بهداشت جهانی در پیشگیری از این بیماری بر آن تاکید دارد شست و شو و ضدعفونی کردن دسته ها بر پایه الکل و مواد شوینده با کیفیت است.

وی بیان اینکه خود یکی از مبتلایان به این بیماری بوده است، گفت: تجربه سبب می شود تا توجه افراد به این موضوع بیشتر اما متاسفانه این بیماری با تمام توان برخی از افراد را درگیر می‌کند. میزان درگیری شدید یا خفیف در هر فرد قابل پیش‌بینی نبوده و این نگران‌کننده است.

پزشک و متخصص آموزش سلامت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج افزود: علائم بیماری گاهاً به شدت ناتوان کننده است به گونه ای که فرد قادر به انجام کارهای شخصی خود نخواهد بود.

وی درد و ضعف شدید بدنی، بی اشتهایی، مشکلات گوارشی اعم از تهوع، اسهال و یبوست، مشکلات و عوارض پس از مصرف دارو، تب بالا و دوری از خانواده را از جمله عوارضی دانست که بیماری کووید 19 به بیمار مبتلا تحمیل می کند.

دکتر شمس ادامه داد: این بیماری به شدت جدی بوده و عوارض و علائمی که در پی دارد تجربه بسیار تلخ و ناخوشایندی را برای مبتلایان رقم خواهد زد.

وی با بیان اینکه این بیماری علاوه بر اینکه برای خود فرد خطر آفرین است، می تواند سایر افراد را درگیر نماید، اضافه کرد: زنان باردار، افراد مسن و همچنین افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن و بیماری‌های زمینه‌ای به شدت در معرض ابتلا به این بیماری هستند و اگر ما رعایت نکنید و به مسائل پیشگیرانه اهمیت ندهیم هم زمینه ابتلاء خود را به بیماری فراهم می کنیم و هم عزیزانمان را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار می‌دهیم.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ابراز داشت: متاسفانه این بیماری عوارض اقتصادی بسیاری در حال و آینده خواهد داشت و باید همه دست به دست هم بدهیم تا عوارض جسمی، روانی، اقتصادی و اجتماعی آن کاهش یابد و سبب ‌شود تا برای جامعه آینده، رسالت خود را در کنترل این بیماری ایفا کرده باشیم.

دکتر شمس در پایان با بیان اینکه افرادی که بیماری کووید ۱۹ را تجربه کرده‌اند نیز در معرض ابتلاء مجدد هستند، خاطر نشان کرد: در حال حاضر برای مقابله با این بیماری تنها رعایت دستورالعمل ها و توصیه های بهداشتی جوابگوی خواهد بود.

 

 


٠٩:٥٧ - سه شنبه ٣١ تير ١٣٩٩    /    شماره : ٢٨٥٠٣    /    تعداد نمایش : ٢٧٢٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد