چاپ        ارسال به دوست

وب کنفرانس کشوری ثبت سرطان در سامانه الکترونیکی مرکز بهداشت استان برگزار شد

کارشناس برنامه ثبت سرطان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، گفت: به منظور مرور مجدد دستورالعمل این برنامه، قوانین کدگذاری بر اساس کتاب ICD-O در این سامانه بیان شد. 

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، صدیقه ولی زادگان در وب کنفرانس کشوری ثبت سرطان در سامانه الکترونیکی، افزود: مهمترین بیان اهداف با توجه به اینکه امروزه سرطان ها یکی از اولویت های مهم بخش سلامت در ایران به شمار می روند، لذا توجه به این بیماری ها و برنامه ریزی به منظور کنترل آنها بسیار ضروری و مهم است.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین گام ها در کنترل سرطان، راه اندازی برنامه ثبت سرطان برای جمع آوری داده های دقیق و معتبر از بیماران مبتلا به سرطان در جامعه است.

ولی زادگان بیان کرد: برنامه ملی ثبت سرطان بیش از یک دهه در ایران شروع شده ولی با توجه به نیاز برنامه به نرم افزار مناسب برای جمع آوری و ورود داده ها و همچنین کنترل کیفیت آنها، سامانه یکپارچه مدیریت اطلاعات سرطان (سیمای سرطان ) به وسیله وزارت بهداشت طراحی و راه اندازی شد.

کارشناس برنامه ثبت سرطان مرکز بهداشت استان، گفت: یکی از قابلیت های این سامانه آن است که اطلاعات تمامی بیماران در سطح کشور بطور یکپارچه جمع آوری شده و اطلاعات بیمارانی که برای دریافت خدمات به استان های دیگر  مراجعه می کنند، براحتی در اختیار استان مبدا قرار می گیرد.

ولی زاده گان ادامه داد: پس از اتمام جمع آوری داده ها، کیفیت آنها در چند مرحله بر پایه تعامل بین دبیرخانه ملی ثبت سرطان و دبیرخانه های دانشگاهی بررسی شده و در مواقع لزوم اصلاحات و تغییرات مورد نیاز در داده ها اعمال میشود.

وی گفت: پس از اتمام فرایند کنترل کیفی، داده های نهایی تحلیل شده و برای تهیه گزارش کشوری و یا استانی مورد استفاده قرار میگیرند.

ولی زاده گان با اعلام اینکه در سال گذشته اطلاعات داده های سرطان سال 1394 در 30استان کشور ثبت و گزارش نهایی نیز چاپ و در اختیار دانشگاهها قرارگرفت، یادآور شد: داده های سال 1396و 1395 نیز ثبت و تکرارگیری و کنترل کیفی از طرف استان صورت گرفته و تعدادی موارد که نیاز به بررسی و اصلاحات مجدد داشتند نیز جهت تایید نهایی به اداره سرطان وزارت ارسال شده و در نیمه دوم امسال گزارش نهایی و کشوری آن چاپ خواهد شد بعلاوه داده های سرطان سال 1397 نیز در استان مراحل پایانی کنترل کیفی آن در دست اقدام می باشد که پس از کنترل نهایی آن توسط کارشناسان کشور در نیمه دوم سال نیز نهایی می شوند.

ولی زاده گان، کارشناس برنامه ثبت سرطان دانشگاه علوم پزشکی در پایان خاطر نشان کرد: کار ورود داده های سال 1398 همچنین به وسیله شهرستانها شروع شده و انتظار می رود با توجه به وقفه پیش آمده در کشور جهت ثبت این داده ها در سال آتی روند ثبت همچون سایر کشورها به روز خواهد شد و داده ها حداکثر یکسال بعد جهت تعیین وضعیت موجود و کاربرد درنظام سلامت مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت.


١٨:٢٦ - چهارشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٩    /    شماره : ٢٩٢٨٨    /    تعداد نمایش : ٥٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: