چاپ        ارسال به دوست

جهان و غافگیری ویروس نوپدید کووید 19/بانشی؛ کرونا هیچ داروی خاصی ندارد/ عملکرد بسیار خوب کهگیلویه و بویراحمد در فاصله گذاری هوشمند

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: شیوع بیماری کووید ۱۹ ، جهان را غافلگیر کرد و ایران جزء اولین کشورهایی بود که با این بیماری همه گیر روبه رو شد ولی خوشبختانه با اقدامات خوبی که پیش از شروع بیماری در کشور صورت گرفت، آمادگی‌ مقابله با بیماری را داشت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج؛ دکتر محمد مهدی بانشی افزود: با شروع بیماری کووید 19 در چین و قبل از شیوع آن در کشور و استان، جلسات هماهنگی را در بهمن‌ماه برگزار نمودیم و اقداماتی چون تعیین بیمارستان‌ها، آموزش پزشکان، پرستاران، مردم و پرسنل حوزه های بهداشت و درمان را که برای ورود بیماری نیاز بود، به خوبی انجام دادیم.

وی با بیان اینکه با شیوع بیماری در کشور و استان خوشبختانه غافلگیر نشدیم، ادامه داد: در اسفند ماه با وجود آنکه بیماری بسیار کم بود، غربالگری ها را با دقت و وسواس بالا انجام و شناسایی، قرنطینه و درمان مناسب را مدنظر قرار دادیم.

وی ابراز داشت: با شروع سال جدید، کشورهایی که تجربه موفقی در کنترل بیماری داشتند را بررسی نمودیم و متوجه شدیم در این کشورها بیماریابی فعال بسیار مورد توجه است.

بیماریابی فعال با شعار؛ " تست، تست، تست"

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج عنوان کرد: سازمان بهداشت جهانی شعار خود را "تست، تست و تست" تعیین نمود که ما نیز به تبع آن، از ۴ فروردین ماه آمار نمونه‌گیری را به شدت بالا بردیم و افراد را در مرحله اولیه بیماری شناسایی کردیم.

وی اضافه کرد: بیماریابی ما به گونه ای بود که میانگین سنی مبتلایان استان حدود ۳۶ تا ۳۷ سال بود و نشان می‌داد که در مراحل اولیه توانسته ایم بیماران را شناسایی کنیم، در حالی که در برخی از استان‌ها سن ابتلا بسیار بالا بود و نشان می داد افراد مبتلا را در بیمارستان ها و در مواقع بستری پیدا کرده اند.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به اینکه با احداث و راه اندازی آزمایشگاه تشخیص مولکولی کرونا در یاسوج، توانستیم با غربالگری های مناسب، در کنترل بیماری گام‌های موثری برداریم، ادامه داد: در غربالگری مرحله اول، اولین استانی بودیم که بالای ۹۰ درصد جمعیت هدف خود را غربالگری و در نهایت، به صورت کامل آن را به سرانجام رساندیم.

وی خاطر نشان کرد: مرحله دوم غربالگری را نیز قبل از شروع در کشور، به نحو بسیار خوبی انجام داده و تنها دانشگاهی هستیم که غربالگری مرحله سوم خود را آغاز و آن را با موفقیت به پایان رساندیم.

دکتر بانشی گفت: هدف از غربالگری مرحله سوم؛ جبران خدماتی بود که در حوزه بهداشت به علت بیماری کووید19 فراموش شده و یا انجام نشده بود که کشور هم اکنون تصمیم دارد این کار را اجرایی کند در حالی که این مرحله از غربالگری، در استان کهگیلویه و بویراحمد طی یک ماه گذشته به پایان رسیده است.

وی ابراز داشت: افراد دیابتی، بیماران فشار خونی، زنان باردار و واکسیناسیون اطفال از جمله اقداماتی بود که به علت فشار کووید ۱۹ خدمات آنها به تعویق انداخته شده بود و در مرحله سوم توانستیم این اعمال را به خوبی انجام دهیم.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: در کل کشور تاکنون دو موج کووید ۱۹ را پشت سر گذاشته ایم که در هر دو موج استان ما خوشبختانه توانسته است بصورت ملایم از آن عبور کند. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج افزود: از ۲۸ خرداد ماه ۹۹ موج دوم بیماری در استان ما شروع شد که خوشبختانه سیر صعودی آن در استان به شدت منطقی بود و به بهترین حالت ممکن توانستیم افزایش مبتلایان را داشته باشیم.

عملکرد بسیار خوب کهگیلویه و بویراحمد در فاصله گذاری هوشمند

وی اذعان داشت: در بحث فاصله گذاری هوشمند، کهگیلویه و بویراحمد بسیار عملکرد خوبی داشت بگونه ای که در برخی از دستورالعمل‌ها که میانگین رعایت آنها در کشور حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد بود، استان ما معمولاً ۷۰ تا ۸۵ درصد را به خود اختصاص می داد.

دکتر بانشی اظهار داشت: برخی از صنوف و ادارات ما به خصوص ادارات دولتی این پروتکل ها را به خوبی انجام داده و میانگین رعایت استان را افزایش داده اند.

وی با بیان اینکه سیر بیماری در موج دوم طی دو هفته گذشته در کهگیلویه و بویراحمد کاهش داشته است، یادآور شد: برای اینکه این سیر صعودی بیماری، تثبیت و سپس به مرحله نزول و کاهش برسد، نیاز است اقدامات پیشگیرانه با دقت و رعایت بالاتری انجام گیرد.

وی ضمن قدردانی از مردم، اصناف و نهادها که نهایت همکاری را با حوزه بهداشت و درمان داشتند، گفت: سیر بیماری در اول اپیدمی نشان می داد چنانچه ما رعایت دستورالعمل ها را نداشته باشیم شاهد روزانه صدها بیمار و شاید بیش از ۴۰۰ مورد مرگ خواهیم بود. آنچه امروز باعث شده تا تعداد مرگ ناشی از کرونا به شدت کاهش یابد و یک سوم میانگین کشوری را به خود اختصاص دهد، همکاری بسیار خوب مردم در رعایت بهداشت و دستورالعمل های بهداشتی است.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با بیان اینکه رعایت پروتکل ها در استان بالای ۸۰ درصد است، عنوان کرد: تاکید می‌کنیم چنانچه بخواهیم به سلامت از این برهه حساس عبور کنیم این رعایت ها باید به بیش از ۹۵ درصد برسد تا تاثیرگذاری خوب آن را شاهد باشیم.

وی اظهار داشت: از مردم خواهش می کنیم فاصله فیزیکی را رعایت کنند، از حضور در تجمعات و مراسمات ترحیم، تشییع، عروسی و دورهمی ها خودداری کرده و چنانچه مجبور به حضور در مکان های پر تردد و هستند، فاصله یک و نیم متری را رعایت و از ماسک استفاده نمایند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با بیان اینکه در حال حاضر این بیماری درمان خاصی ندارد، گفت: داروهایی که توصیه می‌شود، داروهایی هستند که معمولاً تاثیرگذاری آنها اثبات نشده اند، این بیماری واکسن ندارد و تنها راه آن هم اکنون پیشگیری است.


١٢:٣٦ - چهارشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٩    /    شماره : ٢٨٦٧٢    /    تعداد نمایش : ٨٠١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج