پنج شنبه ١٨ خرداد ١٤٠٢

جزئیات خبر

اخبار > عصاره هیدروالکلی گیاه شاهی آبی می‌تواند آسیب کبدی را از طریق کاهش میزان هیدروکسی پرولین و تغییر شاخص های هیستولوژی کاهش دهد. شماره خبر: ٣١٦٢٨     تاریخ خبر: پنج شنبه ١٨ شهريور ١٤٠٠     تعداد نمایش: 1343     نسخه چاپي   


عصاره هیدروالکلی گیاه شاهی آبی می‌تواند آسیب کبدی را از طریق کاهش میزان هیدروکسی پرولین و تغییر شاخص های هیستولوژی کاهش دهد.

 

کلستاز نوعی بیماری کبدی است که در اثر اختلال عملکرد سیستم کبدی- صفراوی به وجود می‌آید، این اختلال نتیجه تجمع اسیدهای چرب صفراوی و سموم دیگر در کبد است و در صورت عدم درمان به نارسایی کبدی، سیروز و در نهایت مرگ منجر می‌­شود. بیماری کلستاتیک کبد با تشکیل و رسوب فراوان کلاژن شناخته می شود که عامل این فرایند رادیکال‌های آزاد می‌باشد. نتایج ما نشان داد که تجویز عصاره شاهی آبی(WC) به رت های BDL تاثیری بر روی پارامترهای بیوشیمیایی عملکردی کبد ندارد. با این وجود تجویز عصاره WC به گروه BDL، اسیب کبدی را از طریق کاهش میزان هیدروکسی پرولین و تغییر شاخص های هیستولوژی کاهش می دهد. همچنین عصاره WC به خاطر اثرات آنتی اکسیدانی و به دام انداختن رادیکال های آزاد سبب مهار اکسیداسیون پروتئین های کبدی و تجدید فعالیت آنزیم GPx شد.  یافته های ما نشان می دهد که می توان عصاره WC را به عنوان عامل کمکی یا آنتی اکسیدانی جدید برای بیماری کبدی کلستاتیک پیشنهاد کرد.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: