چاپ        ارسال به دوست

باید و نباید های انتخاب کرم های ضد آفتاب

کارشناس معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج طی یادداشتی در خصوص باید و نبایدهای انتخاب کرم های ضد آفتاب نکاتی را ارائه نمود.

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج؛ در متن یادداشت ژاله پوالحسینی آمده است:

کرم‌های ضد آفتاب محصولاتی حاوی عناصر متفاوت هستند که پوست را از دریافت پرتوهای فرابنفش خورشید ( UV) محافظت می‌کنند. دو نوع UVA و UVB از پرتوهای فرابنفش، به پوست آسیب رسانده و موجب پیری آن می‌شوند. این پرتوها همچنین خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهند.

تفاوت پرتوهای فرابنفش UVA و UVB

پرتو فرابنفش ( UV ) با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست. این پرتوها در مقادیر زیاد، با آسیب رسانی به DNA سلول‌های پوستی، موجب جهش ژنتیکی و در نتیجه سرطان پوست می‌شوند. ملانوما یکی از کشنده‌ترین انواع سرطان پوست است که هر ساله جان ۸۰۰۰ امریکایی را می‌گیرد. نور خورشید شامل ۲نوع از پرتوهای مضر فرابنفش است که عامل اصلی آفتاب‌سوختگی به شمار می‌روند

پرتو UVA

فرابنفش نوع A یا پرتو UVA آنچنان نافذ است که از شیشه نیز عبور می‌کنند. UVA با نفوذ در عمق پوست، موجب ایجاد چروک، افتادگی پوست، لکه‌ها و علائم پیری می‌شود. پرتو UVA، به دو نوع UVA1 و UVA2 تقسیم می‌شود که طول موج‌های متفاوتی دارند.

پرتو UVB

پرتو UVB عامل قرمزی و سوختگی پوست می باشد. تحقیقات نشان می‌دهند که فرابنفش نوع B یا پرتو UVB بسیار خطرناک‌تر بوده و احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. انواع کرم ضد آفتاب در قدرت حفاظت از پوست در برابر این پرتوها متفاوت‌اند.

SPFانواع کرم ضد آفتاب چیست؟

عبارت SPF روی تمامی ضد آفتاب‌ها به چشم می‌خورد، اما SPF چیست؟ این لغت، مخفف عبارت Sun Protection Factor به معنی فاکتور حفاظت در برابر آفتاب است. عملکرد SPF در انواع کرم ضد آفتاب از ۲ زاویه قابل توصیف است :

عملکرد زمانی SPF چیست؟ اگر اینگونه تصور کنیم که پوست ظرف ۲۰ دقیقه در آفتاب قرمز می‌شود، با ضد آفتابی با SPF15، این مدت ۱۵ برابر می‌شود، یعنی چیزی حدود ۵ ساعت.

عملکرد درصدی SPF چیست؟

SPF15 چیزی حدود ۹۳ درصد از پرتو UVB را فیلتر می‌کند. این عدد در SPF30 حدودا ۹۷ درصد و در SPF50 حدود ۹۸ درصد است. با اینکه تفاوت در این درصد‌ها ناچیز به نظر می‌رسند، اما برای پوست‌های حساس نسبت به آفتاب یا کسانی که سابقه‌ی خانوادگی سرطان پوست دارند، حتی ۱% از این تفاوت‌ها چشمگیر خواهد بود. اما همانگونه که می‌بینید، هیچ ضد آفتابی پوست را ۱۰۰% محافظت نمی‌کند.

مشکلات SPF چیست؟

کرم‌های ضد آفتاب مشکلاتی نیز دارند، اولا به نظر می‌رسد که برای استفاده‌ی بیشینه از قابلیت تمامی ضدآفتاب‌ها، باید آن‌ها را هر ۲ ساعت یک‌بار تجدید کرد. دوم اینکه قرمز شدن، واکنش پوست به پرتو UVB است و علامت خطری است برای میزان پرتو UVA ای که پوست در حال دریافت آن است. زمانی که از ضدآفتاب استفاده می‌کنیم، پوست‌مان قرمز نشده و ممکن است خطر خاموش دریافت پرتو UVB ما را تهدید کند.

آیا میزان قدرت کرم ضد آفتاب با میزان SPF مشخص می‌شود؟

عدد SPF درج شده روی کرم‌های ضد آفتاب در حقیقت میزان قدرت آن‌ها را در برابر پرتو UVB مشخص می‌کند. در حال حاضر هیچ سازمان غذا و دارویی در هیچ کشوری، میزان حفاظت کرم‌های ضد‌آفتاب را در برابر پرتو UVA رتبه‌بندی نکرده‌است. دانشمندان در حال کار بر روی یک سیستم آزمایش میزان حفاظت در برابر پرتو UVA هستند.

 

 

 


١٨:٥٠ - چهارشنبه ١١ تير ١٣٩٩    /    شماره : ٢٨٢٧٨    /    تعداد نمایش : ٣١٤٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج